O mně

tady bude leták

Jmenuji se Darja Zítková, narodila jsem se jako Darja Suchá před 32 lety v Kladně. Moje první setkání s jógou proběhlo před více než 13 lety. Pár dní před tím jsem odmaturovala na kladenském gymnáziu a čekaly mě dlouhé prázdniny před nástupem na vysokou školu. Chtěla jsem zkusit něco nového. Nikdy jsem nebyla sportovní typ, bývala jsem oplácané dítě, což jsem se v pubertě, vcelku úspěšně, snažila změnit. A protože jsem nechtěla zpátky svoje pracně shozená kila a navíc jsem se snažila "žít zdravě", tak jsem si řekla, že zkusím cvičení ve fitku. Proč jsem si vybrala zrovna jógu a ne aerobic, vlastně ani nevím. Nechtěla jsem tam ale jít sama a málem jsem si to rozmyslela, protože jsem nemohla sehnat parťačku. Nakonec, k mému překvapení, šla se mnou moje milovaná maminka!.

Netušila jsem, že mě jóga tak nadchne. Po první hodině jsem se těšila na další týden. Od té doby jsem nevynechala příležitost si jít zacvičit. Zastavila mě maximálně nemoc, úraz, dovolená (ale ne na dlouho :)). Jóga mi pomáhala při nástupu na vysokou školu, překonávat náročné zkouškové období. Chodila jsem jednou, někdy dvakrát v týdnu s mamkou na krásné dynamické lekce k cvičitelce Blance. Kdykoliv byl záskok, těšila jsem se, až zase "bude Blanka". Trvalo to dva a půl roku. Pak jsem po Novém roce přišla "na Blanku" a dozvěděla jsem se, že Blanka skončila. Od té doby, jsem se v józe hledala. Zkoušela jsem jiné cvičitelky, pořád to tzv. "nebylo ono". Chvíli jsem koketovala s myšlenkou, že s jógou přestanu, což jsem naštěstí neudělala. Když se na to podívám zpětně, vím, že je dobře, co se stalo. Ulpívání není dobré, je potřeba být otevřen i jiným cestám. Noví instruktoři, nové inspirace a informace. Mělo to tak být.

Ono "hledání se v józe" vyústilo v to, že jsem se přihlásila na kurz instruktora powerjógy v PowerJóga Akademii Vaška Krejčíka. Hodně mi tento kurz dal. Školili mě Vašek, Sylva Nikolićová a Láďa Pokorný. Tenkrát jsem prvně okusila dynamiku Vinyása jógy a zaslechla pojem Ashtanga jóga.

Od roku 2011 jsem začala powerjógu učit. Pořád jsem měla vzpomínky na tu Vinyásu a propocené tričko. Měla jsem doma vytištěnou sestavu primary series Ashtanga jógy, občas jsem něco zkoušela, jeden čas jsem chodila na kurz takové "odlehčené" Ashtangy. Dlouho jsem s Ashtangou jen koketovala. Byla v mých očích náročná, ale táhlo mě to k ní.

Po letech jsem poznala svého muže a přestěhovala se blíže ku Praze. Díky pohodlnému a relativně rychlému cestování vlakem jsem se odhodlala k brzkému vstávání a rannímu cvičení a opět jsem se setkala s Láďou Pokorným na lekci Vinyása jógy. Což už byl pouze krůček k Ashtanze. Zase osud tomu chtěl, tato hodina byla zrušena a po krátké době jsem se ocitla na Mysore lekci (samostatná praxe Ashtanga jógy, učitel lekci nevede, ale dopomáhá v pozicích).

Věnovala jsem se asi rok a půl praktikování první série Ashtanga jógy, začala jsem s druhou sérií. To trvalo ale pouze měsíc. Můj milovaný muž, kvůli kterému jsem se přestěhovala a změnila si jméno, mi opět změnil život. Z naší lásky vznikl nový plod, který se v mém těle vyvíjel a narodil se jako Matěj. Od doby, co jsem se o existenci Matěje v mém těle dozvěděla, jsem si svoji praxi ashtangy upravila do gravid verze. Po porodu se mi převrátil život naruby a začínám znovu. Zvykám se na nový životní styl, vracím se k Ashtanze, skočila jsem k "sedmé sérii" (= rodina) a jsem znovu u první série, snad někdy zase přijde na řadu ta druhá...

Jóga je cesta, která mi dává smysl. Pořád je co se učit. Nestačí pouze pracovat na tom, aby pozice byly na oko krásné. Důležité je to, co se děje uvnitř. Jóga již mě mnohé naučila a jsem si jista, že ještě mnohé naučí. Ráda Vám to předám dál na mých lekcích Powerjógy.

Děkuji osudu za tuto cestu, svým učitelům za cenné rady a především svým studentům, od kterých se také týden co týden učím. Každý z Vás je jedinečný!

Dnes je středa 8. dubna 2020, svátek má Ema .

Klasická verze Mobilní verze